severní Amerika
Severní Amerika je kontinent na severní zemské polokouli a hlavně západní polokouli. Na severu je ohraničen Severním ledovým oceánem, na východě Atlantským oceánem, na jihovýchodě Karibským mořem a na jihu a na západě Tichým oceánem. S Jižní Amerikou je na jihovýchodě propojen Panamskou šíjí.
Zabírá plochu asi 24 490 000 km², což je asi 4,8 % povrchu planety. V říjnu 2006 byla jeho populace odhadnuta asi na 514.600.000 obyvatel. Je to po Asii a Africe třetí největší kontinent, a v počtu obyvatel je po Asii, Africe a Evropě čtvrtý.
Nejvyšším bodem Severní Ameriky je Mount McKinley (6194 m) na Aljašce, naopak nejnižším Údolí smrti (-86 m) v Kalifornii. Nejdelší řekou je Mississippi, největším státem Kanada a největším jezerem jezero Hořejší.
Podnebí V Severní Americe lze vzhledem k její severojižní orientaci nalézt velmi různorodé typy podnebí. V oblasti Hudsonova zálivu a arktických ostrovů vládne polární klima tundry, jež směrem na jih přechází postupně v mírný pás, zaujímající většinu území Spojených států amerických. Pro Kordillery je typické vysokohorské klima ovlivňující i přilehlé kraje. Pouště a polopouště zaujímají jih Spojených států a severní provincie Mexika, dále na jih pak začínají subtropy a tropy. Na klimatické podmínky ostrovů mají kromě polohy silný vliv mořské proudy.
Obyvatelstvo
Převažující jazyky v Severní Americe jsou angličtina, španělština a francouzština. Termín angloamerický je používán pro anglicky mluvící země Ameriky: jmenovitě Spojené státy a Kanadu (kde jsou oficiální zároveň angličtina a francouzština), ale také někdy pro Belize a části Karibiku (Bahamy, Barbados, Svatou Lucii, Svatý Kryštof a Nevis, Grenadu, Trinidad a Tobago, Antiguu a Barbudu, Dominiku, Jamajku a britská zámořská území).
Francouzský jazyk hrál v Severní Americe historicky důležitou roli a zůstává v některých regionech hlavním komunikačním prostředkem. Kanada je oficiálně dvoujazyčná; francouzština je oficiální jazyk kanadské provincie Québec a je spolu s angličtinou oficiální řečí v provincii Nový Brunšvik. Další francouzsky mluvící oblastí je např. stát Louisiana, kde je též oficiálním jazykem.
Sociálně a kulturně Severní Amerika představuje dobře definovaný celek. Kanada a Spojené státy sdílejí kulturu a podobné tradice jako výsledek toho, že obě země jsou bývalé britské kolonie. Kvůli silným ekonomickým a historickým vazbám se mezi těmito dvěma národy vyvinul společný kulturní a ekonomický trh. Španělsky mluvící část Severní Ameriky sdílí společnou minulost s dřívějšími španělskými koloniemi.
Hospodářsky jsou Kanada a Spojené státy nejbohatšími a nejvyvinutějšími zeměmi na kontinentu; státy Střední Ameriky a Karibiku jsou rozvinuté mnohem méně, zatímco Mexiko – nově industrializovaná země – leží mezi těmito dvěma extrémy. Nejdůležitějšími obchodními bloky jsou Karibské společenství (CARICOM), Severoamerická zóna volného obchodu (NAFTA) a nedávno podepsaná Středoamerická zóna volného obchodu (DR-CAFTA) – poslední z nich je příklad ekonomické integrace vyhledávaný národy tohoto podregionu jako cesta ke zlepšení jejich finančního stavu.
Etnicky je Severní Amerika zcela svébytný kontinent. Třemi hlavními etnickými skupinami jsou běloši, černoši a míšenci. Z ostatních méně početných skupin mají největší význam indiáni a Číňané.
Nezávislé státy
Na severoamerickém kontinentu se nacházejí tři velké a relativně lidnaté státy:
Kanada a Aljaška (která patří Spojeným státům) leží na severu kontinentu, částečně i u severního polárního kruhu. V téměř celé Aljašce a v severních částech Kanady žijí Eskymáci (Inuité).
Jižní část kontinentu, zvaná Střední Amerika, sestává ze sedmi menších států.
V Panamě je pevninská šíje, která spojuje Severní Ameriku s Jižní. Také je tam Panamský průplav, spojující Tichý oceán s Karibským mořem a Atlantikem.
V Karibském moři je řada ostrovních států v prostoru tzv. Velkých a Malých Antil. Tento ostrovní řetězec začíná od břehů Floridy a končí u jihoamerického venezuelského pobřeží.
Antigua a Barbuda
Bahamy
Barbados
Dominika
Dominikánská republika
Grenada
Haiti
Jamajka
Kuba
Svatá Lucie
Svatý Kryštof a Nevis
Svatý Vincenc a Grenadiny
Trinidad a Tobago
Závislá území
Kromě nezávislých států především v Karibiku existuje řada závislých území, která jsou se svou mateřskou zemí provázána různým stupněm závislosti. Mnohá z nich mají velmi vysoký stupeň autonomie. Nadřazené politické celky těchto území jsou evropské státy a USA, které v minulosti kolonizovaly nová území:
- Spojené království Velké Británie a Severního Irska – všechny jeho americké državy mají status Zámořské území Spojeného království:
- Francie
Guadeloupe – zámořský departement a region DOM-ROM
Martinik – zámořský departement a region DOM-ROM
Saint-Pierre a Miquelon – zámořské společenství COM
Saint-Martin – zámořské společenství COM
Saint-Barthélemy – zámořské společenství COM
- Spojené státy americké – obě jejich území v karibské oblasti mají status ostrovní území:
Americké Panenské ostrovy (území USA)
Portoriko (volně přidružený stát USA)